Huzursuz Bacak Sendromu (HBS) Nedir?

İstirahat halinde bacaklarınızda zonklama, iğnelenme,  karıncalanma, sürekli hareket ettirme isteği gibi rahatsız edici his oluşuyorsa Huzursuz Bacak Sendromu (HBS) hastası olabilirsiniz.

Huzursuz Bacak Sendromu, sadece yaşam konforunu bozan bir rahatsızlık değil, ilerleyen yaşlarda karşınıza ciddi sorunlarla çıkacak nörolojik bir hastalıktır.  Bu uyarıyı yapan Şifa Üniversitesi Hastanesi Nörologlarından Doç. Dr. Sultan Tarlacı, oysa HSB hastalarının çoğunun bunu normal kabul ettiğini, bazen de tedavi için romatoloji doktorlarına yöneldiğini belirtiyor. HBS hastalarının ilk başvuru adresinin nörologlar olması gerektiğine vurgu yapan Tarlacı, hastalığı tanımlayıcı belirtileri ise şöyle anlattı:

Sıklıkla bazı kişiler geceleri kalkar, ayaklarını ovdurur hatta kalkıp leğenin içine sokar. Ya da gece evde odalar arasında volta atar. Genelde bu uykuya yatar yatmaz ya da uzun otobüs yolculukları sırasında da ortaya çıkabilir. Bazen de sinemada otururken ortaya çıkar ve kişi sinemayı bırakıp çıkmak durumunda kalır. Bu gibi kişilerin ayaklarında huzursuzluk, hareket etme isteği, uzatıp-çekme isteği gibi hisler oluşur. En belirgin his de ‘karşı konulamaz hareket etme isteğidir’. Bu hareket etme isteği yoğun olduğu zamanlar uykuya dalmayı ve uyku kalitesini ciddi şekilde etkiler. Uykusuz geceler arka arkaya eklenir.”

HBS, NÖROLOJİK BİR HASTALIKTIR

HBS’nin ilerleyen yaşlarla birlikte etkileri artan nörolojik bir hastalık olarak kişilerin karşısına çıkacağını ifade eden Doç. Dr. Tarlacı, “Belirtiler kişi dinlendiği zaman, genellikle akşam saatlerinde ortaya çıkar ve ilerleyen durumlarda gün içinde uzun süreli hareketsizlikten sonra da görülebilir. Bacakları hareket ettirmek rahatsızlığı kısmen geçirir. Bu yüzden HBS hastalarının çoğu uykuya dalmada ve uykuyu devam ettirmede güçlük yaşar. Ayrıca uyku esnasında belirli aralıklarla dans eder gibi bacak hareketleri görülebilir.

GEBELİKTE HBS GÖRÜLEBİLİR

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte beynin bazı bölgelerinde kandan demir alımının azalması ve dopamin adlı sinir ileticisinin etkisinde azalma sonucu HBS’nin geliştiğinin düşünüldüğünü anlatan Tarlacı, hastalığın kadınlarda gebelik döneminde sıkça ortaya çıktığını söyledi. Tarlacı, “Bu genelde demir eksikliğinden kaynaklanır. HBS olan her kadın hastaya kanda demir ölçümü yapılmalı ve demir düşük ise öncelikle yükseltilmelidir. Demir yükselmesi şikâyetleri geçirebilmektedir. Bazen de demir normal olsa bile demiri daha da yükseltmek şikâyetlerde iyileşme sağlayabilir. Bir de aileden gelen HBS vardır ve bu genelde sürekli, yıllarca devam eden bir şikâyettir” dedi.

TEDAVİSİ MÜMKÜN

Dopamin seviyesini artıran, Parkinson hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçların HBS hastalığının da tedavisinde etkili olduğunu belirten Tarlacı, “Genelde hastalar bu durumu garipsiyor. ‘Ben parkinson hastası mıyım?’ diye soruyorlar. Oysaki HBS’nin dünyada ilk etkili tedavisini İzmirli Doktor Şevket Akpınar geliştirmiştir. Akpınar, bilim dünyasına Parkinson hastalığında kullanılan ilaçların HBS’ye çok iyi geldiğini 1985 yılında araştırmaları ile bildirdi. Bugün herkes aynı tedaviyi uyguluyor. Tedavide başka grup ilaçlar da kullanılıyor ancak hangi ilacın seçileceğine uzmanın karar vermesi şart” diye konuştu.

Leave a Comment